Haber

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin bölge barışının temeli olduğunu belirten Erdoğan, “Filistin davasını tüm gücümüzle, desteğimizle savunmaya devam edeceğiz.

MAHMUD ABBAS MEST OLDU

Bu sözlere sevindiği görülen Mahmud Abbas’ın konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı uzun süre coşkuyla alkışlaması dikkatlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

“Bugünkü görüşmelerde Filistin’deki gelişmeleri ele aldık. İlişkilerimizi geliştirmek için atılabilecek adımları değerlendirme fırsatı bulduk. BM dahil uluslararası toplumun Filistin sorununa güçlü bir şekilde müdahil olması önemlidir. Filistin davasını güçlendirmeye devam ettik ve etmeye devam edeceğiz. Bölgede adil ve kalıcı barışın yolu iki devletli çözüm vizyonunu savunmaktan geçer. Uzlaşma bu sürecin ana unsurlarından biridir.

TİKA, Türk Kızılayı ve STK’lar yardımlarını sürdürüyor. BM Filistin Mülteci Ajansı’na katkılarımız devam edecek. Filistin davasını savunmak için her türlü çabayı desteklemeye devam edeceğiz. Başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının zaruri olduğunu ifade etmek isterim. Adımın buradan bir meydana verilmesinden duyduğum memnuniyeti tüm Filistin halkına iletmek isterim.”

Türkiye’de bulunmaktan memnun olduğunu belirten Abbas, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Filistin halkına verdiği desteği önemsiyoruz. Türkiye’nin her zaman ilerleme kaydetmesini diliyorum. Seçimlerdeki başarınızı kutluyorum. Aracınızı ürettiğiniz için sizi tebrik ediyorum. İsrail hükümeti radikal tavrıyla barışçıl girişimleri baltalamaya çalışıyor. İsrail işgali güçlendirme girişimlerini sürdürüyor. Uluslararası camianın bu konuda çaresiz olduğunu söylemeliyim. Türkiye uluslararası arenada her zaman Filistin’in bağımsızlığını savunmuştur.”

RESMİ TÖRENLE HOŞGELDİNİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın resmi aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde sokakta karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abbas’ı külliyenin ana girişinde karşıladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu